توجه! این انجمن کاملا مستقل می باشد و هیچگونه همکاری با فروشگاه های هم نام و هم موضوع ندارد.
صفحه 1 از 10 123 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 91
 1. Top | #1
  مدیریت انجمن

  نام
  ایمان
  تاریخ عضویت
  Dec 2013
  شماره عضویت
  784
  محل سکونت
  نارمک
  نوشته ها
  1,229
  قدردانی ها

  چرخه نیتروژن وسیکل ازت وسوالات مربوط به آنها

  چرخۀ نیتروژن
  چرخۀ نیتروژن یا چرخه آکواریوم و یا هر چه آن را بنامیم،هر آکواریوم به ناچار این دوره را طی می کند تا به مرحلۀ ثبات برسد.
  هدف تولید و تکثیر باکتریهای مفیدی می باشد که نیتروژن آب را کنترل و به تجزیۀ فضولات ماهیان کمک می کنند.
  به علّت تصفیۀ آب شهری و وجود کلر در آن؛ این باکتری ها در آب شهری بسیار کم می باشند(در حد صفر )
  دانستن این چرخه و حفظ تعادل آن یکی از رموز اولیه موفقیت در نگه داری ماهیان زینتی است و بی توجهی به آن چیزی جزخستگی، اتلاف وقت و هزینه زیاد به مراه نخواهد داشت و شما طی چند ماه بیشتر ماهیان خودتان را از دست خواهید داد.
  به خصوص در زمینۀ نگهداری ماهیان آب شور و شقایق ها، این چرخه بسیار مهم و ضروری است.
  به علّت بسته بودن محیط آکواریوم و استفاده از آب تصفیه شده در آن، شما باید در شروع کار استارت این چرخه را بزنید و بعد به استمرار آن کمک کنید.

  نقطۀ شروع، ورود ماهی به آکواریوم و غذا دادن به آن است. تجزیه غذا ومدفوع ماهی باعث ایجاد NH3 درمحیط می شود که برای ماهی سمّی است.
  در روزهای هفتم تا چهاردهم NH3 در محیط به میزان کم توسط گیاهان طبیعی داخل آب جذب شده و باقیمانده به صورت آزاد در آب باقی می ماند و با گذشت زمان، این میزان بالا می رود تابه حداکثر می رسد.
  در روزهای چهاردهم تا بیست و پنجم، همزمان با این تولید NH3 ؛ باکتری هایی که بطور آزاد در هوا وجود دارند شروع به اکسیده کردن NH3 می کنند و آن را تبدیل به NO2یا نیتریت می کنند که آن نیز به نوبه خود سمّی می باشد.
  این میزان نیز به تدریج بالا می رود تا به حداکثر برسد.
  در این مدت باکتری های دیگری موسوم به "نیترو باکتر ها" شروع به ازدیاد می کنند که کارشان تبدیل نیتریت هابه NO3 یا نیترات است.
  از روز 27به بعد (در آکواریوم های مختلف بین 27 تا 47 روز ممکن است این زمان تغییر کند ) منحنی نیتریت ها سقوط کرده و میزان نیترات ها بالا میرود که در این روزها، میزان نیتریت و آمونیاک Amonia به وسیله کیتهای تست نیتریت غیر قابل اندازه گیری می شود و آکواریوم ما چرخه حیاتی خود راکامل کرده است.
  download.jpg

  لازم به ذکر است که نیترات به "میزان کم" سمی نیست و حتّی جهت رشد به وسیله گیاهان مصرف می شود (کود نیتراته ).
  به مرور زمان که میزان آن در محیط آکواریوم (به علّت بسته بودن محیط ) بالا می رود تعویض قسمتی از آب یا همان عمل سیفون کردن این میزان را به حد قابل قبول می رساند.
  با توجه به مطالب بالا باید دانست که اکثرماهی های موجود تحمل طی این چرخه را ندارند و درست بعد از یک هفته کم وبیش با مرگ بی دلیل ماهی هایمان مواجه می شویم.
  بعضی نا امیدشده ودست می کشند بعضی شروع به تعویض مکرر کل آب اکواریوم و شستشوی آن می کنند که در نهایت خسته شده و این سرگرمی برایشان پر دردسر و کثیف به نظرمی آید؛
  بعضی سراغ دارو های گوناگون رفته و یک سری از انواع ماهی ها را به دیارباقی می فرستند.
  راه اوّل :
  ماهی های کمی تحمل این دوره را دارند که از میان آن ها تایگر، زبرا، کت فیش، آنجل مونو ( برای آب شور) را می توان نام برد.
  برای شروع تعدادی از این ماهی ها رو تهیّه می کنید و داخل آب می اندازید.
  بعضی این چرخه را باماهی های معروف به "صید" که برای غذا دهی به ماهیان گوشتخواردر بازار موجود است طی می کنند که هرگز توصیه نمی شود. این ماهی ها با خود انواع بیماری ها را به آکواریوم شما وارد می کنند که خود دردسر جدیدی است.
  این متد به راستی مؤثر است، هرچند که این سموم حتی برای ماهی های مقاوم هم بسیار استرس زا هستند.
  آمونیاک سمی است بسیار قوی و اثر آن برروی دستگاه تنفس ماهی ها را می توان با اثر شامپویی که به چشم انسان وارد می شودمقایسه کرد - می سوزاند! - حتی بدتر از این، سبب پایداری آسیب بافتهایی می شود که در تنفس ماهی نقش دارند. این آسیب ها به قدری جدی هستند که ممکن است باعث مرگ ماهیها شوند و حتی اگر برخی از آنها بتوانند این وضعیت را تحمل کنند، طول عمر آنها بسیارکاهش خواهد یافت و اغلب به جای اینکه 3 تا 10 سال عمر مفید داشته باشند، ظرف چند ماه می میرند. در بسیاری از موارد، مردم برای شروع کار و در آکواریمی که تازه آنرا به کار انداخته اند برخی از ماهیانی را انتخاب می کنند که اصلاً تمایلی به قرار گرفتن در چنین محیط به اصطلاح صفر کیلومتری را ندارند. آنها این ماهی ها را می خرند فقط به خاطر اینکه کسی به آنها گفته این ماهی ها برای شروع چرخه خوب هستند؛اگر واقعاً اینطور باشد!!!
  به هر حال ماهی های مذکور را در مدت زمان حدود 40 روز در آکواریوم نگهداری می کنید و بعد از آن هر ماهی که مد نظر دارید به تانک وارد می کنید. این ماهی ها غذا می خورند، آمونیاک تولید می کنند و سیکل را آغاز کرده و تا انتها ادامه می دهند.
  بنابراین به این نکته می رسیم که از خود درباره ضرورت قرار دادن ماهی های ضعیفمان در معرض عذاب و شکنجه ای که در بالا شرح آن رفت، سؤال کنیم.
  خوشحالم از این که بایدبگویم جواب اینست:
  واقعاً ضرورتی ندارد. روند رشد در چرخه آکواریم روشی استکه به (Fishless Cycling) یعنی چرخه فاقد ماهی معروف است. این روش بیشتر از روش سنتی، انسانی بنظر می رسد چرا که - همانطور که از نامش پیداست - در آن از ماهی استفاده نمی شود. انجام آن بسیار ساده است.
  چرخه آکواریم در زمان طبیعی خودش انجام می شود و شما واقعاً نمی توانید آن پروسه را به اجبار به وجود آورید.
  روش کار :
  تنها به دو چیز احتیاج دارید منبعی از آمونیاک و کیت آزمایش برای ترکیبات نیتروژن.
  شما یک کیت برای آزمایش آمونیاک نیاز دارید و یکی برای نیتریت. داشتن یک کیت برای نیترات نیز میتواند بخوبی کمک کننده باشد، اما من دریافتم که همان دو کیت اول برای ایجاد این چرخه مهمتر و کافی است.
  دقت کنید که دو اسم نیتریت و نیترات با وجود شباهت زیادی که به هم دارند، دو فاکتور متفاوت می باشند که نقش آنها در چرخه نیتروژن و آسیبی که به ماهی ها وارد می کنند کاملاً متفاوت است.
  این کیت های آزمایش را در بازار و نیز از فروشگاه های اینترنتی می توان خریداری کرد یا از فروشگاه های ماهی و یا حتی از سوپرمارکت های زنجیره ای تهیه کرد.
  این شن ها را در داخل یک جوراب یا جوراب شلواری قرار دهید و سر آنرا گره بزنید، سپس آنرا ته آکواریم جدیدی که بکار انداختید بگذارید تا این که بخوبی باباکتریهای عالی بذرپاشی شود. همچنین مقداری آب تمیز از آکواریم قدیمی به آکوراریم جدید اضافه کنید که به ایجاد چرخه کمک می نماید.
  حقّه دیگری که می توانید بکار ببرید این است که فیلتر تصفیۀ آکواریم جدید را برای یک هفته در آکواریم قدیمی قرار دهید و بعد به آکواریم جدید منتقل نمایید. یا اینکه بسادگی لوازم فیلتر جدید را برای یک هفته در آکواریم قدیمی قرار دهید و بعد آنرا در فیلتر مناسب قرار داده و قبل از شروع چرخه در آکواریم جدید بگذارید.
  اگر هم که این آکواریم جدید اولین آکواریم شماست ودسترسی به آکواریم قدیمی نیز ندارید، اصلاً نگران نباشید، چرا که باز هم می توانید از روش چرخه بدون ماهی استفاده کنید.
  اگرچه در اکثر منابع این طور ذکر شده که بهتراست همه ماهی ها را دریک زمان به آکواریم وارد کنیم، برای آکواریم های با جمعیت های بالا و خصوصاً برای افراد مبتدی ، بهتر است که ماهی ها به آهستگی و با فاصله اضافه شوند- تنها چند عدد در هفته، تا اینکه - صرف نظر از روش کامل شدن چرخه آکواریم - کلنی باکتریها همزمان با افزایش فضولات ماهی ها، فرصت رشد داشته باشند. اضافه کردن تمام ماهی ها در یک زمان اغلب سبب می شود که میزان آمونیاک و نیتریت حتی در آکواریم هایی که چرخه آن به خوبی انجام شده افزایش یابد که ممکن است باعث تلفات گروهی ماهیان و یا سبب ایجاد بیماری شود که علت آن سست و ضعیف شدن ماهی هاست. درصورتی که جمعیت آکواریم بالاست، سرعت افزودن تدریجی ماهی ها باید به گونه ای باشد که جمعیت آکواریم، یک ماه بعد از پایان چرخه، کامل شود.

  حفظ چرخه ازت درآکواریوم سیکله شده:
  محلول ضد کلرین یا ماندن آب و هوادهی ان کلرین را خنثی می کند.
  هرگز تعداد زیادی ماهی به یکباره داخل آکواریوم نکنید. باکتری ها توانشان به یکباره اضافه نمی شود و این کار زمان می خواهد
  و هرگز غذادهی را نیز یکباره افزایش ندهید.
  اگر از Gravel Cleaner استفاده میکنید تمیز کردن شن کف و فیلتر را همزمان نکنید و بین ان یک هفته فاصله بیاندازید.

  بعداز طی چرخه ازت در آکواریوم، ثبات این محیط بستگی به رعایت اصول زیردارد
  هرگز آکواریوم را به تمامی تمیز نکرده و شستشو نکنید، اگر در مواردی مجبور به این کار هستید رعایت نکته های زیر به حفظ باکتری ها کمک می کند. آب را کامل سیفون کنید مواد ته نشین شده را جدا کنید و اب را برای استفاده مجدد نگهداری کنید.
  فیلتر را از آکواریوم جدا کرده و داخل این اب قراردهید. فیلتر را نشویید. شنهای کف را با آب آکواریوم یا آب هم دما آبکش کرده و بصورت مرطوب نگهدارید. گیاهان (طبیعی) را خارج کنید و داخل همان آب نکهدارید. حال تمامی آکواریوم را بشویید. دوباره آن را پرکرده و دکور کنید. فیلتر را بدون شستن کار گذاری کنید . سیفون کردن آب را به هفته های بعد موکول کنید.
  هرگز از داروها در آکواریوم اصلی استفاده نکنید، مگر در بروشور آن ذکر شده باشد که برای باکتریهای مفید آکواریوم بی ضرر است.
  هرگز از آنتی بیوتیک های با طیف وسیع مانند تتراسایکلین در آکواریوم اصلی استفاده نکنید آکواریوم قرنطینه برای همین منظور است. این آنتی بیوتیک ها بصورت انتخابی عمل نمی کنند. تمامی میکروبها را از بین می برند.
  هرگز مواد داخل فیلتر را زیر شیر آب نشوئید. مواد را در داخل ابی که از اکواریوم سیفون کرده اید بشوئید تا ذرات بزرگی که باعث کاهش راندمان فیلتر شده اند جدا شوند.
  هرگز اب کلر دار شهری را بصورت مستقیم داخل آکواریوم نکنید. کلرین آن،باکتری ها را می کشد.کیت آزمایش آمونیاک خود را آماده کنید.بسیارخوب است که یک پیمانه درجه بندی شده برای اندازه گیری مقدار آمونیاکی که اضافه می کنید داشته باشید و همینطور تمام وسایلی که در نهایت برای تعویض آب به آنها نیازدارید. برخی از مردم، ترجیح می دهند برای انجام این چرخه از محصولات تجاری استفاده کنند و برخی نیز فکر می کنند که این محصولات فقط عامل هدر دادن پول است. این ها همه عقاید شخصی است و شما بطور قطع می توانید چرخه را بدون استفاده ازباکتری های بسته بندی شده در بطری های تجاری هم ایجاد کنید چرا که آنها همه جاهستند، حتی بطور معلق در هوا.
  اگر شما یک آکواریم دیگر که قبلاً نصب شده باشد دردسترس خود دارید، استفاده از شن های آن می تواند در ایجاد چرخه بسیار کمک کننده باشد چون این شن ها محلّ زندگی باکتریها می باشند.راه دوّم : استفاده از مواد تسریع کننده مانند تترا باکتزیوم هست
  images.jpg
  منبع:farmer و ویکی پدیا
  ویرایش و تصحیح: (iman(gopy
  ویرایش توسط (Iman(gopy : 02-04-2014 در ساعت 12:14 PM
  “زمان” وفاداریه آدما رو ثابت میکنه نه “زبان . . .
  آکواریوم من
  قوانین انجمن

 2. تشکر MIRAN تشکر کردند.
 3. تشکر کرده اند

 4. Top | #2

  نام
  حمید فتحی
  تاریخ عضویت
  Jan 2014
  شماره عضویت
  844
  محل سکونت
  تهران
  نوشته ها
  44
  قدردانی ها
  "همچنین مقداری آب تمیز از آکواریم قدیمی به آکوراریم جدید اضافه کنید که به ایجاد چرخه کمک می نماید."
  سلام
  ظاهراً جمله بالا توصيه نميشه!درسته؟

 5. Top | #3
  صاحب امتیاز ایران دیسکس

  نام
  پویا اعتمادی
  تاریخ عضویت
  Jun 2013
  شماره عضویت
  1
  محل سکونت
  شیراز
  سبک آکواریوم
  دیسکس
  نوشته ها
  2,361
  قدردانی ها
  نقل قول نوشته اصلی توسط fathi نمایش پست ها
  "همچنین مقداری آب تمیز از آکواریم قدیمی به آکوراریم جدید اضافه کنید که به ایجاد چرخه کمک می نماید."
  سلام
  ظاهراً جمله بالا توصيه نميشه!درسته؟
  سلام دوست عزیز
  اگر از سالمی آب مطمئن باشید مشکلی پیش نمیاد

 6. تشکر کرده اند

 7. Top | #4

  نام
  مهدی
  تاریخ عضویت
  Feb 2014
  شماره عضویت
  990
  محل سکونت
  تهران
  نوشته ها
  160
  قدردانی ها
  نقل قول نوشته اصلی توسط kalantar.yahya نمایش پست ها
  اگه ماهی ندارید
  سیفون 90 درصد بزنید
  اگه هم ماهی دارید 50 بزنید هروز تا سیاهی بره
  حتما به مبحث سیکل ازت توجه کنید
  اینم توجه داشته باش هیچ آکواریومی به فکره سلامته ماهیهای تو نیست
  سعی کن قبل از هر کاری با بچه های اینجا در میون بزاری
  هر مشکلی بود بگی واسش راه حل میدن
  موفق باشی
  برای این سیکله ازت از باکتازیوم باید استفاده کنم دیگه؟
  اول سیفون کنم بعد باکتازیوم بندازم یا برعکس؟

 8. تشکر کرده اند

 9. Top | #5

  نام
  یحیی میرکمالی
  تاریخ عضویت
  Jan 2014
  شماره عضویت
  904
  محل سکونت
  ایران
  نوشته ها
  137
  قدردانی ها
  نقل قول نوشته اصلی توسط president نمایش پست ها
  برای این سیکله ازت از باکتازیوم باید استفاده کنم دیگه؟
  اول سیفون کنم بعد باکتازیوم بندازم یا برعکس؟
  تو قسمت سیکل بپرسی بهتره
  من جوابتو میدم اینجا ولی مدیرا گیر میدن بعد
  سیفون کامل بزن مثه اب اولش شد برو واسه طی شدنه سیکل
  هم میتونی با قرص سریع تر کنی سیکل رو هم میتونی طبیعی که یه یک ماهی طول میکشه این کارو کنی
  موفق باشی
  آب رادیاتور ماشین بخور . . . محتاج نامردان نباش

 10. تشکر کرده اند

 11. Top | #6

  نام
  مهدی
  تاریخ عضویت
  Feb 2014
  شماره عضویت
  990
  محل سکونت
  تهران
  نوشته ها
  160
  قدردانی ها
  خسته نباشید و شب بخیر
  سوال داشتم باکتازیوم رو بار اول انداختم تو اب چقدر طول میکشه سیکل ازت تموم بشه؟
  بعد هرچند وقت یکبار باید از این قرص ها استفاده کنم؟

 12. Top | #7
  سرپرست انجمن

  نام
  محمد شریفی
  تاریخ عضویت
  Jan 2014
  شماره عضویت
  874
  محل سکونت
  گیلان
  سبک آکواریوم
  گیاهی
  نوشته ها
  415
  قدردانی ها
  نوشته های وبلاگ
  6
  نقل قول نوشته اصلی توسط president نمایش پست ها
  خسته نباشید و شب بخیر
  سوال داشتم باکتازیوم رو بار اول انداختم تو اب چقدر طول میکشه سیکل ازت تموم بشه؟
  بعد هرچند وقت یکبار باید از این قرص ها استفاده کنم؟

  سلام. مهدی جان پست اول این تایپیک رو بخونی به تعدادی از جواب سوالاتت میرسی. باکتازیوم مدت سیکل رو کاهش میده اگه دقیق بخوای متوجه بشی باید از تستر های مخصوص استفاده کنی. موفق باشید


  سوالات مربوط به تترا باکتازیوم
  هر چه گذشت فهمیدم چقدر نمی دانم . . .

  مواظب مهربونی هاتوون باشید

 13. تشکر کرده اند

 14. Top | #8

  نام
  مهدی
  تاریخ عضویت
  Feb 2014
  شماره عضویت
  990
  محل سکونت
  تهران
  نوشته ها
  160
  قدردانی ها
  تشکر

  پرت مقاومه برای سیکل ازت؟

 15. Top | #9
  سرپرست انجمن

  نام
  محمد شریفی
  تاریخ عضویت
  Jan 2014
  شماره عضویت
  874
  محل سکونت
  گیلان
  سبک آکواریوم
  گیاهی
  نوشته ها
  415
  قدردانی ها
  نوشته های وبلاگ
  6
  نقل قول نوشته اصلی توسط president نمایش پست ها
  تشکر

  پرت مقاومه برای سیکل ازت؟

  بهتر هستش استفاده نشه عزیز چون اگه اتفاقی هم واست بیوفته نسبتا گرون هستش و پولت حیف میشه و ممکنه به ماهی اسیب بزنه توو دراز مدت. سعی کن از ماهی های ارزون که مقاومت بالایی دارن استفاده کنید. موفق باشید
  هر چه گذشت فهمیدم چقدر نمی دانم . . .

  مواظب مهربونی هاتوون باشید

 16. تشکر کرده اند

 17. Top | #10
  مدیریت انجمن

  نام
  ایمان
  تاریخ عضویت
  Dec 2013
  شماره عضویت
  784
  محل سکونت
  نارمک
  نوشته ها
  1,229
  قدردانی ها
  نقل قول نوشته اصلی توسط president نمایش پست ها
  تشکر

  پرت مقاومه برای سیکل ازت؟
  یعنی چی؟ یعنی بدون تسریع کننده میخوای سیکل رو طی کنی
  ماهیان گوشتخوار و هیبریدی و امثالهم ماهیان مقاومی هستند ولی این به این معنی نیست که طی نکردن سیکل و زنده موندن اونها تاثیری روشون نمیزاره
  بیشترین تاثیر روی عمر ماهی و ضعیف شدن اون هست
  “زمان” وفاداریه آدما رو ثابت میکنه نه “زبان . . .
  آکواریوم من
  قوانین انجمن

 18. تشکر کرده اند

صفحه 1 از 10 123 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. سیکل ازت - دیسکس
  توسط ninisalen در انجمن شیمی آب
  پاسخ: 74
  آخرين نوشته: 10-17-2017, 09:10 PM
 2. بیماری هگزامیتا
  توسط محمد2013 در انجمن معرفی بیماری ها و روش درمان
  پاسخ: 1
  آخرين نوشته: 01-08-2014, 09:31 PM
 3. اثر موسیقی بر ماهی ها
  توسط jak anderson در انجمن راه اندازی و نگهداری آکواریوم دیسکس
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 10-08-2013, 06:18 PM
 4. اریترومایسین - Erythromycin
  توسط ninisalen در انجمن داروهای انسانی
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 10-06-2013, 09:19 AM
 5. نیتروفورانتوئین - Nitrofurantoin
  توسط ninisalen در انجمن داروهای انسانی
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 10-03-2013, 03:46 PM

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •